Black Mesa: Surface Tension Uncut (EP2/BMS)
0

Autor recenzji: emqi

Surface Tension Uncut jest to mod rozszerzający rozdział Surface Tension w modyfikacji roku – Black Mesie. Dokładniej mówiąc nie jest to mod, lecz mappack zastępujący oryginalne mapy ich rozszerzoną wersją, dłuższą i bardziej przypominającą, to co widzieliśmy w pierwszym Half Life. Ukończenie moda to kwestia około 40 minut, następnie wracamy do regularnej rozgrywki. Największą nowością, którą otrzymamy pobierając ten około stumegabajtowy projekt, są wybijające nas na parę metrów w górę “rośliny” z Xen*, znane z pierwszego HL, a z których zrezygnowano w Black Mesie. Pojawiają się raptem w trzech miejscach, ale jest to miły ficzer. Same mapy są świetne, wpasowane w klimat moda i dopieszczone w najmniejszych szczegółach. Autor nie ograniczał się i w paru miejscach spawnuje się tyle Vortigauntów, że na słabszych PC mamy do wyboru albo zejść z detalami (o ile to jeszcze możliwe), albo przez kilka minut walczyć nie tylko z wrogiem, ale i z kilku, kilkunastoma klatkami na sekundę (dodam, że w tych miejscach jest również najbardziej wyśrubowany poziom trudności starć).

Podsumowując – Surface Tension Uncut to sztuka dla sztuki. Trudno nie docenić pracy autora włożonej w ten projekt, jego wizji, którą zrealizował perfekcyjnie, świetnego mappingu, dobrze działających skryptów, ale – czy ktoś tego naprawdę potrzebował ? Wszak i bez tego Black Mesa była świetnym modem. Myślę, że dla tych, którzy chcą sobie BM scustomizować dodając mody takie jak ten lub Black Mesa Hazard Course, by jak najbardziej upodobnić Black Mesę do pierwszego Half Life’a to pozycja obowiązkowa. Dla inych, na przykład tych, którzy zachęceni darmowością Black Mesy po raz pierwszy odwiedzili świat HL w tej właśnie produkcji, mogą potraktować ten mod jako ciekawostkę, nad której instalacją można się zastanowić.

Plusy:
+ dopracowane mapy
+ “skocznie”* jako nowy ficzer
+ Surface Tension na podobieństwo oryginału
+ dla cheaterów – pomaga zdobyć parę osiągnięć ;P

Minusy:
– masowe spawny Vorigauntów dobijają słabsze PeCety
– najtrudniejsze starcia w całym BM (choć dla hardkorów to plus)
– nie każdy tego potrzebuje do szczęścia

Dodatkowe informacje:
Save’y z Black Mesa nie są kompatybilne z modem – teoretycznie będą działać, ale po dojściu do Surface Tension gra się zawiesi. Jeśli chcecie od razu wypróbować nowości, grę na mapie można rozpocząć za pomocą wpisania odpowiedniej komendy w konsoli – szczegóły w pliku READMEFIRST.txt w archiwum z modem.

Dodatkowe materiały:
Pełny zapis przejścia z komentarzem autora dodatku: pod tym linkiem.

*mimo usilnych poszukiwań zarówno na borealis.net.pl jak i na half-life.wikia.com nie znalazłem nazwy tych narośli z Half Life’a, które wybijały gracza w górę – jeśli ktoś zna nazwę, niech ją poda w komentarzu

Notka od autora:
Hi there, and welcome to my project to “uncut” Black Mesa! Black Mesa was a crowning achievement for modding for sure, but it felt like it was lacking a little in some areas, particularly Surface Tension. For those of you that were not aware, Black Mesa’s version of Surface Tension cut out a map from the original which was integral to the story’s progression. Its replacement felt rushed and poorly implemented. My mod attempts to add that little something back into the game. I took the liberty of re-adding the cut chapters from Surface Tension as I feel their omission strongly harmed the story and really damaged the tone of Forget About Freeman. I’ve given them the same treatment Black Mesa gave everything else. This mod currently adds 40 – 50 minutes of gameplay and story to Surface Tension, improving the Black Mesa experience and it’s overall narrative. It integrates seamlessly with the Black Mesa campaign too, just like it should. Why not give it a whirl?

Technikalia:
Do uruchomienia dodatku wymagany jest mod Black Mesa: Source oraz Source SDK Base 2007.

Do uruchomienia dodatku wymagany jest Half-Life 2: Episode Two.

 • Tytuł: Black Mesa: Surface Tension Uncut
 • Język: Angielski
 • Data publikacji: 20.12.2012
 • Autor: TextFAMGUY1
 • Strona domowa: zobacz (ModDB)
 • Nazwa Pliku: STUncut1-11Final.zip
 • Rozmiar: 100 MB
 • Download: pobierz
 • Ocena: 8/10
VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Powyższy system oceny odnosi się do MODYFIKACJI, a nie jak to bywa zazwyczaj do treści posta. Korzystaj z niego kiedy już ukończysz dodatek i sam będziesz mógł wystawić odpowiednią notę. Nie oceniaj na podstawie samej recenzji lub screenshotów!

Aby używać tej funkcji musisz być zalogowany.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis zapraszam do pozostawienia komentarza lub subskrybcji kanału o najnowszych wpisach w swoim czytniku RSS.

Komentarze

8 odpowiedzi do “Black Mesa: Surface Tension Uncut (EP2/BMS)”
 • Forfen says:

  Dodatek iście tęgi, ale Vorty dobiły mój komputer dobitnie. Brakowało mi paru elementów w Black Mesie m. in. tego rozdziału “poprawnie” zrobionego.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • UtharQ says:

  http://combineoverwiki.net/wiki/Xen_Trampoline
  Na Borealisie nic o tym jeszcze nie ma.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 • emqi says:

  @UtharQ – Dzięki, o to mi chodziło :)

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Tracha says:

  Kiedyś pisałem jeszcze na Crowbarze o tych roślinkach, ale niestety nie pamiętam już nic.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • twoj_stary says:

  ale te roślinki były w black mesie

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • emqi says:

  Gdzie ? 0_0 Ja ich nie zanotowałem, ale możliwe, że je przeoczyłem

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Algier_13 says:

  Nie mogę pobrać tego z moddb.com, cały czas mi pisze, że download nie jest dostępny przez żaden mirror i nie mogę nigdzie tego znaleźć. Znacie może jakież inne linki aby to pobrać?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • emqi says:

  A masz konto na ModDB? Jeśli jesteś członkiem społeczności zawsze znajdą się mirrory.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)


Zostaw komentarz

(wymagane)

(wymagane)