Calamity
9.5

Autor recenzji: c0m4r

Nowy król panowie! (jeśli są panie, proszę się ujawnić :)). Calamity to najnowsze i pierwsze „osobiste” dzieło bardzo utalentowanego mappera Booby’ego Caradona, który na swoim koncie ma już kilka bardzo ładnych map do gier na silniku Source i Far Cry 2, a także współpracę przy tworzeniu dwóch modyfikacji również na silniku Source.

Już na samym początku gry przeżywamy déjà vu. Oto naszym oczom ukazuje się laboratorium w Black Mesa gdzie wszystko miało swój początek. Nagle zostajemy jednak przeniesieni w zupełnie inne miejsce. Łapiemy więc za łom i hej przygodo! Calamity jest kolejną modyfikacją podejmującą wątek fabularny Half-Life’a. Naszym bohaterem jest oczywiście jak zwykle rozgadany Morgan Freeman, jednak tym razem mamy do czynienia z zupełnie innym otarciem się o fabułę Half-Life’a. Dlaczego? Ponieważ akcja modyfikacji dzieje się w momencie, w którym cytadela jest dopiero budowana. Dowiadujemy się tego z komunikatów radiowych, których wysłuchać możemy podczas gry kilkukrotnie w radiach napotykanych po drodze. To one tworzą tutaj wątek fabularny, wraz z wymalowanymi na ścianach wskazówkami, dotyczącymi kolejnych zadań. I jest to dyskusyjny element moda. Wprawdzie czujemy, że wydarzenia mające akurat miejsce są związane bezpośrednio z tymi z Half-Life’a, jednak mamy do czynienia z czymś zupełnie odrębnym.

Bardzo mocną stroną tej modyfikacji jest grywalność, jest tu bowiem dużo akcji i przemyślanego strzelenia. Poziom przeciwników jest wyrównany i co istotne nie ma tutaj pojawiających się znikąd hord combines (oprócz endingu). Kolejne poziomy zostały wykonane bardzo porządnie, autor zadbał o szczegóły i poświęcił dużo uwagi temu by wszystko trzymało się kupy i stało na swoim miejscu. Dzięki temu eksploracja poziomów jest niezwykle przyjemna i tworzy klimat towarzyszący nam od początku do końca rozgrywki. Warto nadmienić, że Calamity korzysta z wielu dobrodziejstw Source’a, dzięki czemu nie jest liniowa. Mamy tu wiele smaczków, które autor mądrze zastosował w kolejnych lokacjach, trudno nie zwrócić na to uwagi, dzięki czemu trudno się tym modem jednocześnie znudzić.

Co jest pewne to fakt, że Calamity przejdzie na pewno do historii klasycznych modyfikacji Half-Life’a . Czerpie naprawdę wiele z możliwości Source’a i zostało bardzo dobrze wykonane pod wieloma względami. Nie ma jednak róży bez kolców. Bardzo niedbale wykonany został ending. Zwykła „gra na czas z graczem”, czyli zabijanie respawnujących się w kółko combines i nic poza tym. Nie podobały mi się również relacje radiowe, które raz, że były za cicho, były trochę nudne, oczywiste i po pierwszej wysłuchanej w całości kolejne już sobie odpuszczałem. Można by się jeszcze uczepić kilku elementów wsadzonych do modyfikacji jakby na siłę, ale sądzę, że to było zamierzone przez autora by zróżnicować lokacje, kolejne zadania i samą rozgrywkę. Muszę powiedzieć, ze czytałem recenzję z planetphillip i trudno się nie zgodzić, że mod mógł być lepiej dopracowany, ale to raczej dywagacje, które nasuwają się dopiero po przemyśleniu, ponieważ trudno niedoceniać pracy autora.

Podsumowując: Calamity to kawał świetnej roboty, wykonanej z dbałością o szczegóły i zróżnicowanie. To modyfikacja, którą trudno się znudzić, zapewniająca ponad godzinę dobrej zabawy każdemu fanowi Half-Life’a. Zasłużona dziewiątka i banner. Grać!

Dodatkowe materiały:
Wywiad z autorem modyfikacji możecie przeczytać pod tym linkiem.

Notka od autora:
Half-Life 2 calamity is an exciting and heavily beta-tested new addon to the Half Life universe. Battle the violent combine regime, obliterate zombies and Xen creatures, and learn even more knowledge surrounding the rise of Earth’s benefactors. Calamity is around 1-2 hours of solid game play filled with tense combat scenes and puzzling conundrums mixed within the deteriorating setting of one of Earths last thriving cities – City 17. Explore a hidden story twist in the climax of the mod, and enjoy every minute of the exploration and fighting. Thank you for downloading.

 • Nazwa Pliku: Half-Life_2_Calamity_Packaged.rar (hl2-sp-calamity.rar)
 • Rozmiar: 96,3 MB
 • Download: pobierz
 • Ocena: 9/10

Uzasadnienie oceny:

+ rewelacyjny design
+ konstrukcja poziomów i ich zaplanowanie
+ muzyka (za to, że jest)
+ wątek fabularny; nawiązanie do wydarzeń z Half-Life’a
+ wciągające strzelanie i wyrównany poziom trudności
+ wykorzystanie wielu mechanizmów silnika Source

– relacje radiowe (voice acting)
– niektóre elementy wsadzone na siłę
– ending

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 9.5/10 (2 votes cast)
Calamity, 9.5 out of 10 based on 2 ratings

Powyższy system oceny odnosi się do MODYFIKACJI, a nie jak to bywa zazwyczaj do treści posta. Korzystaj z niego kiedy już ukończysz dodatek i sam będziesz mógł wystawić odpowiednią notę. Nie oceniaj na podstawie samej recenzji lub screenshotów!

Aby używać tej funkcji musisz być zalogowany.

Kategoria: HL2: Hit!, HL2: Mody

Jeśli spodobał Ci się ten wpis zapraszam do pozostawienia komentarza lub subskrybcji kanału o najnowszych wpisach w swoim czytniku RSS.

Komentarze

51 odpowiedzi do “Calamity”
 • grinder74 says:

  @mmafia333
  to chyba byl jakis jednorazowy problem, bo teraz mozna sciagnac moda z ModDB bez problemu

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)


Zostaw komentarz

(wymagane)

(wymagane)