Poke646
9.2

Autor recenzji: aXenon

Poke646 jest modyfikacją single player do podstawowej wersji Half Life 1, stworzony przez team developerski o tej samej nazwie – Poke646. Dodatek miał premierę w 2001 roku i bardzo szybko zdobył rangę Gold Award of Moddb w roku 2002. Mod ten doczekał się również kontynuacji pod nazwą Poke646: Vendetta, która została wydana w 2006 roku.

Rzecz się dzieje około trzynaście miesięcy po tragicznych i jakże dziwnych wydarzeniach w Black Mesie. Rząd, by kontynuować dalej działania badawcze dotyczące równoległego do ziemskiego wymiaru, założył kolejną organizację, nazywającą się tak samo jak tytuł tego dodatku, czyli Poke646. Przedstawię tu tylko wstęp do fabuły, by nie psuć gry, która jest bardzo wciągająca i klimatyczna. Bohater, którego poczynaniami przyjdzie nam sterować, nazywa się Damien Reeves i jest tylko prostym asystentem techników kompleksu. Stworzyli oni w całym (nieistniejącym niestety) mieście, zwanym Nation City, cztery generatory, których moc magnetyczna jest zdolna zamknąć ogromne ilości portalów do wymiaru Xen, które to zostały utworzone przez przybyszów stamtąd. Damien zostaje nieszczęśliwie uderzony w głowę podczas przebywania w magazynie i po przebudzeniu z bólem głowy stwierdza, że kompleks badawczy opustoszał. Nasz heros będzie utrzymywał kontakt z doktorem Sebastianem Fullerem przez system komunikacyjny IUIC. Naszym zadaniem jest wyzwolenie Nation City spod kontroli obcych z Xenu, poprzez włączenie tychże czterech generatorów, co wcale takim prostym zadaniem, jakim by się wydawać mogło, nie jest. Fabuła jest bardzo przewrotna i z pewnością zakończenie okaże się zaskoczeniem dla gracza.

Po omówieniu części fabularnej, czas na kwestie techniczne. Mod jest dopracowany w 100%, zarówno graficznie, jak i fizycznie. Tekstury, modele broni oraz wrogowie stwarzają jakże swoisty klimat. Co prawda modele przeciwników są takie same jak z oryginalnego Half Life’a (no, może poza żołnierzami, którzy mają inne umundurowanie), jednak nie psuje to grywalności. Po pierwszym rzucie oka na screeny, stwierdziłem, że jest to jak najzupełniej samodzielna gra. Asortyment jaki zostaje oddany do dyspozycji Damiena, jest troszeczkę inny niż w oryginalnym Half Life, jednak nie mniej skuteczny (powiedziałbym nawet że bardziej). Zamiast pistoletu czy karabinku maszynowego mamy na przykład taker do gwoździ i nitownicę. Z pozoru dziwne, jednak po zagraniu zobaczycie, że fajnie się tym wstrzeliwuje gwoździe w głowę zombiakom :) Zamiast łomu znajdujemy mniej poręczną rurę z kolankiem. Ciekawostką i innowacją jest to, że Damien używając tejże rury, na przykład niszcząc skrzynki, męczy się, słychać jego sapanie. Damien macha rurą coraz to wolniej i zadaje coraz to mniejsze obrażenia. Do asortymentu dostajemy także dwururkę, wspaniałą a w zasadzie nieodzowną do walki w pomieszczeniach broń, kuszę snajperską z dwukrotnym zoomem optycznym, bomby rurowe z zapalnikiem czasowym oraz dziwne zwierzątko, Xen Squasher, do którego jako amunicję pakujemy… cukierki. W grze wyeliminowano wszelakie bugi, nie ma miejsc w których możemy zabłądzić, cel jest jasny i łatwo do niego dążyć. To wszystko dodatkowo jest ułatwiane poprzez system wskazówek wytyczanych przez dr Fullera, więc ciężko jest zgubić się, mimo, iż wersja dodatku jest w języku angielskim, więc osoby, które nie są zbyt biegłe w mowie szekspirowskiej nie będą miały problemów.

Poziom trudności jest naprawdę zróżnicowany i widać ewidentne różnice pomiędzy trybem Easy, a trybem Hard. Gra nie jest typowym gruntfestem, w którym zarzynamy wszystko co na drzewo nie ucieka. Nie brakuje również elementów akcji, jednak gra nastawiona jest głównie na aspekty zręcznościowe, platformowe rzekłbym wręcz. Dlaczego platformowe ? Wystarczy ukończyć Hazard Course, by wiedzieć co miałem na myśli. A mianowicie, jest dużo skakania i biegania po gzymsach budynków, poszukiwań kluczy do drzwi. Nie jest to jednak minusem gry, powiedziałbym, że dość ciekawym bajerem i odpoczynkiem od typowych “mordowni”. Na uwagę zasługuje również ścieżka dźwiękowa, która jest bardzo klimatyczna i podtrzymuje napięcie akcji, lub przeciwnie, uzupełnia tło podczas biegania po kanałach lub korytarzach biblioteki. Można natknąć się też na kilka bajerków: na ścianach wiszą plakaty filmowe (na screenie mamy plakaty z “Lśnienia” z Jackiem Nicholsonem oraz z “Taxi Driver”) oraz plakaciki z ładnymi paniami w miłych pozach, w szafkach stoją zdjęcia z pociechami pracowników. Automaty z napojami mają zupełnie nowy design i dodają HP, nawet napoje w nich mają swoje nazwy, co prawda nieoryginalne, jednak pomysł ciekawy. Takich smaczków jest więcej, jednak nie będę wypisywał wszystkich i pozwolę samemu ich poszukać :)

Podsumowując, mod jest bardzo ciekawą pozycją, a dla fana modyfikacji HL jedynki – wręcz obowiązkową. Gracz nie będzie zawiedziony jakże dopracowaną oprawą graficzną i dźwiękową. Pozycja naprawdę warta zachodu. Polecam jak najbardziej.

Plusy:
+ klimat
+ design poziomów
+ przewrotność fabuły
+ sama fabuła w ogóle
+ nowe modele broni
+ dopracowane tekstury
+ soundtrack
+ odstępstwo od ciągłego strzelania

Minusy:
– ewentualnie można by się przyczepić tego języka angielskiego

Notka od autora:
“Poke646” and its sequel “Poke646: Vendetta” are singleplayer modifications for Valve’s award-winning game “Half-Life”. The Poke646 universe opens a completely new chapter in the Half-Life world by using as little assets from the original game as possible. The result is a continuing set of 2 brand new games, which look and play totally different from your standard Half-Life experience.

Spanning a total playtime of 4-6 hours, the games place the action in many thrilling environments, such as a large variety of Nation City’s districts, an orbital space station, secret Poke646 facilities and even a small Xen asteroid. You’ll fight your way along with all new weapons against a broad range of enemies, including all of Half-Life’s monsters and introducing some new foes. But don’t check your brain at the door, the Poke646 games feature lots of clever puzzles and will make you think just as much as pull the trigger.

Story:
It’s 13 months after the incidents at Black Mesa. The Black Mesa Research Facility has been shut down. The nation never got to know anything about the experiments there. The less you know, the less you worry. The government founded a new organisation to handle “alien related topics”. They hired the best scientists, technicians and military forces worldwide, its name is Poke646.

Some days ago the Poke646 scientists spotted alarming signals from the Xen homeworld. It looks as if the aliens plan to invade Nation City by opening a massive amount of portals. But the Poke646 Tech Labs are already prepared: some months ago the technicians developed a huge generator which is able to close hundreds of portals at once with a bundled energy beam. Four generators are about to be installed at the edges of Nation City. With all four activated they will form a giant beam and hopefully destroy the alien portal technology forever.

You play the role of Damien Reeves, the technical assistant of Dr. Fuller, and you don’t know all these details. All you’re currently worrying about is where the hell you lost your car keys when suddenly something hits your head and you slowly fade into unconciousness. When you wake up hours later, you quickly realize that some very strange things are going on…

 • Tytuł: Poke646
 • Język: Angielski
 • Data publikacji: 21.12.2001
 • Autor: Poke646 Team
 • Strona domowa: zobacz
 • Nazwa Pliku: poke646.exe
 • Rozmiar: 66,3 MB
 • Download: pobierz
 • Ocena: 9/10
VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 9.2/10 (5 votes cast)
Poke646, 9.2 out of 10 based on 5 ratings

Powyższy system oceny odnosi się do MODYFIKACJI, a nie jak to bywa zazwyczaj do treści posta. Korzystaj z niego kiedy już ukończysz dodatek i sam będziesz mógł wystawić odpowiednią notę. Nie oceniaj na podstawie samej recenzji lub screenshotów!

Aby używać tej funkcji musisz być zalogowany.

Kategoria: HL1: Hit!, HL1: Mody

Jeśli spodobał Ci się ten wpis zapraszam do pozostawienia komentarza lub subskrybcji kanału o najnowszych wpisach w swoim czytniku RSS.

Komentarze

26 odpowiedzi do “Poke646”
 • voythas says:

  Ooo, ja w to grałem, gdy kończyłem podstawówkę! :D Dobry mod, pamiętam też drugi – Chemical Existence lub jakoś podobnie. Równie dobra modyfikacja.

  Tak czy siak, polecam. :)

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 • Dabu says:

  Skończyłem czytać, gdy zobaczyłem “Half Life 1”. LOL!

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: -9 (from 9 votes)
 • zwieracz says:

  Grałem w to już dawno temu i nie pamiętam szczegółów, screeny i recka trochę pomogły odświeżyć pamięć :) Wiem na pewno, że to jest jeden z lepszych modów do HL’a. A i zakończenie było chyba fajne. Po prostu “Must Play”.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 • 4funTV says:

  Grałem w to kiedy jeszcze nie wiedziałem, że życie zablokują mi pit-y, banki, przelewy i inne pieprzoty…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +4 (from 4 votes)
 • Screen 3. Ta spluwa przypomina mi pistolet z “Duke Nukem For[n]ever”. :p

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Andrzej says:

  Całkiem fajna recka.
  Mod “must play”.

  @4FunTV:
  To były piękne lata..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • aXenon says:

  @Dabu:
  Nie wiem co Ci przeszkadza w tym, że to HL 1. Ja bardzo lubię tę grę i modyfikacje do niej. I będę podsyłał dużo recenzji z modyfikacjami do jedynki. Spójrz na nazwę działu w którym została ta recenzja umieszczona. A na wszelki wypadek zobacz również tytuł całego blogu.

  @voythas:
  Z pewnością, to są dość stare modyfikacje :)
  Chemical Existence się tu zapewne też pojawi : )

  @PatrykCXXVIII:
  Nitownica. Byś widział jak napierdziela szybko i jaka skuteczna : D

  Ah, a gdyby ktoś zechciał w to zagrać i odświeżyć sobie pamięć a miałby w jakimś miejscu problem, to umieszczam linki do wideosolucji : D

  Part 1 – http://www.youtube.com/watch?v=ffIKGfolAEE
  Part 2 – http://www.youtube.com/watch?v=1tVn6BTsqJ4
  Part 3 – http://www.youtube.com/watch?v=-bdsOp5LRY8
  Part 4 – http://www.youtube.com/watch?v=csegGYgMdYE
  Part 5 – http://www.youtube.com/watch?v=x0P79eZdV3w
  Part 6 – http://www.youtube.com/watch?v=qpuUX1b0E3w

  Kompletny pokaz jak przejść grę : )

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Andrzej says:

  @aXenon
  Aż se zlukam, bo grać mi się nie chce za bardzo, a tak do jedzonka pare partów ;)

  A reakcja Pana Dabu to coś na syndrom “grałem najpierw w dwójkę”, mogę się mylić.

  Wspomniałeś o Chemical Existence, zawsze miałem z nim problemy nawet po patchu – crashe, antywirus blokujący pliki a na win7 w ogóle nie chciał działać.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • artek says:

  podrasowany zwiastun HL

  http://www.youtube.com/watch?v=wtIp8jOo8_o&feature=player_embedded#at=109

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • aXenon says:

  @Andrzej
  No nie każdy musi jedynkę lubić. Nie przeczę, że lubię też dwójkę, przymierzam się do instalacji jakiś horror modów, np. Nightmare House, podobno dobry creeper : )
  A co do Chemical Existence to mi śmiga na Win7 i to jeszcze 64-bit edycji, więc nie wiem czemu miałeś takie problemy. Jeżeli chcesz mogę podesłać Ci moją wersję : )

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Andrzej says:

  @aXenon:

  Znowu mi piszecie: “nie każdy lubi”, “każdy ma swoje zdanie”, ale nikt nie zwróci uwagę skąd ten “hejt”, konkretnie dlaczego to niby jest be. Nie bo nie? Syndrom o którym wspomniałem sprawdza się niemal zawsze i często ludzie kłamią pisząc, że w cale tak nie było. Nie piszę, że sequele są właśnie bee, ale to od tej jedynki wszystko się zaczęło, a że wygląda często brzydziej to już takie czasy.

  Podejrzewam, że Ty pierwej grałeś w jedynkę ;)

  Chemical:
  to gdzieś do 200mb ma, to może jakiś rapid chybcikiem?
  A masz może gdzieś klasyczne Heart of Evil?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • EdwardCrab says:

  Recka fajna i mod bannerowy…Grałem jakiś czas temu i jest to na pewno jeden z najlepszych.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 • 4funTV says:

  @axenon
  Oprócz nightmare house mogę ci też polecić Underhell.
  Co prawda kolejny temat ze Straszzzznym Domeeem,
  ale tutaj wykorzystali strach na maksa.

  A co do moda śmiało powiem że grafika zbliżona do Paranoi. A to już komplement z najwyższej półki :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • aXenon says:

  @Andrzej :

  Masz rację, w HL 1 zacząłem grać jakiś rok po jego wydaniu, więc jest to gra do której mam sentyment bo była jedną z pierwszych :) Co z tego, że brzydsze, ma swój urok: > Link do Chemicl Existence, mam nadzieję, że zadziała : http://www45.zippyshare.com/v/43418798/file.html Niestety tego drugiego moda o który prosisz nie mam, ale postaram się poszukać.

  @4funTV :

  Wielkie dzięki, z pewnością zagram : )

  @EdwardCrab :

  Dzięki za opinię, masz rację, mod jest przedni : )

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 • TheMe says:

  Szybkie pytanie. Jeśli mam zainstalowanego, ale nie kupionego half life’a na dysku (twardym), to czy mod zadziała?

  Nie nie jestem piratem, hl sam mi się zainstalował, przy okazji CS-a na steamie.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • ihtius says:

  Nigdy nie grałem w tego moda, ale świetnie bawiłem się z Poke646: Vendetta, czyli z pierwsza częścią może być równie dobrze co by nie mówić, że lepiej. Chyba się skusze :).

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • ihtius says:

  Jednak myliłem się, ze nigdy nie grałem w tego moda, ponieważ już pierwsze chwile z nim uświadomiły mi, że się myliłem. Jak mógłbym o tym modzie zapomnieć. Oczywiście moja ocena to 9.5/10 i baner.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • 4funTV says:

  JAK SIE CIESZĘ
  Że nadal na mojego Won Half-life’a wychodzą mody.
  Bo w Paranoię niestety musiałem kombinować by dobrze zagrać, ale wszystko jest git.

  PS
  Mod wydany w 2001 A ZRECENZOWANY DOPIERO 10 LAT PÓŹNIEJ?!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • aXenon says:

  @TheMe :

  To zależy jaką masz wersję HL, na steamie powinno też działać, jednak na wersji WON którą posiadam śmiga bez zarzutu. Żeby unikać komplikacji naprawdę polecam wersję WON : )

  @ihtius :

  Recenzja do Vendetty jest w drodze : ) Cieszę się, że Ci się podobał Poke646 : )

  @4funTV :

  Ja tam dopiero od niedawna tu jestem, a jakoś tak wyszło, że na pierwszy ogień poleciał Poke646. A co do Paranoi. Ten mod działa tylko na OpenGL ? Bo na swoim lapku co ma tylko D3D nie chce śmigać.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • 4funTV says:

  Tak ten mod działa tylko pod OpenGl.
  Do tego ma mocno zomdyfikowany silnik Goldsrc więc mogą występować lagi.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • aXenon says:

  Trzeba będzie wobec tego pokombinować.. Ale dzięki za informację : )

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • 4FunTV says:

  Hl’owy banner w Dechę.
  Tylko ciekawe czy ktoś kiedyś zrobi ten projekt o którym przy recce Jouutoma, wspomniano.
  Mam na myśli bannerowo-ihtiusową żabę :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • POLANDvFORCE says:

  Jakby ktoś chciał zagrać w/zrecenzować jakiś mod do hl1 to całkiem fajny jest “they hungry” czy jakoś tak. Ja go prawie całego zdałem ale wymianę kompa miałem a drugi raz zdawać mi się go nie chce.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • aXenon says:

  They Hunger. Całkiem niezły mod z dość ciekawym storylinem, mam nadzieję, że pojawi się tutaj jego recenzja. (trzeba się w końcu za recki zabrać)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • 4funTV says:

  Ktoś mi może poda stronę gdzie mogę tanio kupić Half-life Antologię?
  Bo mój WON half-life już nieaktualny więc chcę steamowego.
  Tylko nie podawajcie mi Allegro bo tam i tak nie ma ;)

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)


Zostaw komentarz

(wymagane)

(wymagane)